Fra pladskrævende filtersystem til kompakt og driftssikker løsning

Kunde
Fredericia Spildevand
Industri
Hybridfiltre
Fredericia Spildevand ønskede at erstatte et pladskrævende lavafilter og et stort kulfilter i en central pumpesump. Den eksisterende løsning gav højt vedligehold og uensartet rensning af procesluften, og der var behov for en mere driftssikker og kompakt system.
BM2500

Kompakt og driftssikker hybridfilterløsning

I 2020 blev der installeret et BioMax4000, som kombinerer biologisk nedbrydning og adsorption i én samlet enhed.

Hybridfilteret reducerede den samlede installation markant og sikrede et stabilt fugt niveau og en ensartet luftrensning ved et luftflow på ca. 2.500 m³/t

Fredericia spildevand 1

Drift og performance

Målinger fra anlægget viser, at BioMax4000 i gennemsnit har håndteret ca. 25 ppm H₂S, og i perioder endda op mod 1.000 ppm under spidsbelastninger, uden tab af renseeffekt .

Filteret har dermed vist sin evne til at stabilisere luftkvaliteten selv ved meget høje belastninger – en væsentlig forbedring i forhold til den tidligere løsning.

PB191098

Kundens oplevelse

Fredericia Spildevand fremhæver især:

  • Betydelig pladsbesparelse

  • Lavere vedligeholdelse end traditionelle filtre

  • Mere effektiv procesluftrensning

  • Høj driftssikkerhed ved varierende H₂S-niveauer

Ifølge driftsansvarlig Jørgen Svendsen har hybridfilteret leveret “den forventede ydelse og stabilitet”, og han anbefaler løsningen til andre forsyninger

Fredericia spildevand

Resultat

Implementeringen af BioMax4000 har givet Fredericia Spildevand en kompakt, robust og dokumenterbar løsning, der sikrer ren procesluft med markant lavere driftsindsats.

0F086191-798E-4682-814A-E2CE80017B44
E02ECA1C-A0E3-4614-998C-16C7642E1C27